Zakończone projekty naukowo-badawcze.
Ministerstwo Edukacji i Nauki
Tytuł projektu: HUB Innowacji Energetycznych i popularyzacji nauki na Wydziale Infrastruktury i Środowiska PCz
Termin realizacji projektu: 12.2021 - 12.2022
Kierownik projektu: Prof. dr hab. inż. Izabela Majchrzak-Kucęba
Cel projektu: Popularyzacja oraz promocja osiągnięć naukowych pracowników Wydziału Infrastruktury i Środowiska Politechniki Częstochowskiej poprzez stworzenie wspólnej platformy Hubu współpracy naukowców, przedsiębiorców, władz samorządowych oraz organizacji pozarządowych na rzecz społeczności lokalnych. Celem powstania HUB-u w Politechnice Częstochowskiej, jest zebranie podmiotów, które mogą przyczynić się do wprowadzania i promowania nowoczesnych rozwiązań z zakresu technologii energetycznych i środowiskowych w tym wykorzystania odnawialnych źródeł energii w społeczeństwie.
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej
Tytuł projektu: Redukcja śladu węglowego w technologii CCS-CCU z wykorzystaniem bioadsorbentów
Termin realizacji projektu: 01.10.2019 - 30.09.2022
Kierownik projektu: Prof. dr hab. inż. Izabela Majchrzak-Kucęba
Cel projektu: Podjęcie długofalowej współpracy naukowej realizowanej w ramach międzynarodowego partnerstwa akademickiego tworzonego przez Politechnikę Częstochowską wraz z uczelniami i instytutami naukowymi z Hiszpanii, Włoch i Portugalii oraz budowanie potencjału Politechniki Częstochowskiej na arenie międzynarodowej poprzez promowanie najlepszych praktyk oraz innowacyjnych rozwiązań w obszarze ograniczania emisji dwutlenku węgla.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
Tytuł projektu: Woda w glebie - monitoring satelitarny w poprawie retencji wodnej przy użyciu biowęgla
Termin realizacji projektu: .13.12.2017 - 31.12.2021
Kierownik projektu: Prof. dr hab. inż. Zbigniew Bis
Cel projektu: Przeprowadzenie badań ukierunkowanych na wytwarzanie biowęgla w skali pilotowej oraz przeprowadzenie analizy i oceny wpływu dodatku biowęgla na poprawę retencji wody w środowisku glebowym. W ramach prac badawczo-rozwojowych opracowano koncepcję mobilnego stanowiska do uwęglania różnego rodzaju biomasy w warunkach rozproszonych.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
Tytuł projektu: Kompleksowa energooszczędna linia pilotażowa do produkcji kiełków warzywnych o podwyższonych parametrach jakościowych
Termin realizacji projektu: .11.2017 - 04.2020
Koordynator projektu: Prof. dr hab. inż. Izabela Majchrzak-Kucęba
Cel projektu: Eliminacja lub istotne ograniczenie zjawisk występujących w standardowej technologii produkcji kiełków warzywnych, które uniemożliwiają zaspokojenie wymagań klientów, poprzez opracowanie i uruchomienie prototypu kompleksowej linii technologicznej do produkcji kiełków warzywnych o podwyższonej jakości, dostosowanej do oczekiwań odbiorców przemysłowych.
Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego
Tytuł projektu: Edukacyjne Centrum CCS.
Termin realizacji projektu: 23.02.2015 – 31.05.2016
Kierownik projektu: dr hab. inż. Izabela Majchrzak-Kucęba, prof. PCz
Cel projektu: Odpowiedź na zidentyfikowany brak wysoko wykwalifikowanej kadry w obszarze CCS. W ramach projektu podjęte zostaną następujące działania:
Narodowe Centrum Nauki
Tytuł projektu: Innowacyjny sposób zagospodarowania popiołów z elektrowni węglowych
Termin realizacji projektu: 03.09.2012 – 02.09.2015
Kierownik projektu: prof. dr hab. inż. Wojciech Nowak
Cel projektu: Poszukiwanie nowych metod zagospodarowania popiołów lotnych. Pomysłodawcy/wykonawcy projektu zaproponowali w projekcie syntezę innowacyjnych materiałów otrzymywanych z popiołów lotnych. Materiały te zostaną skontrolowane pod kątem wykorzystania jako adsorbenty dwutlenku węgla, dwutlenku siarki a także tlenków azotu.
Narodowe Centrum Nauki
Tytuł projektu: Techniki optyczne w analizie propagacji medium gazowego w warunkach konwekcyjnej wymiany ciepła
Termin realizacji projektu: 16.05.2011 – 15.08.2013
Kierownik projektu: dr inż. Artur Błaszczuk
Cel projektu: Opracowanie nowych metod prowadzenia w czasie rzeczywistym analizy przepływów konwekcyjnych dających wyższy stopień wiarygodności otrzymanego wyniku w odniesieniu do metod konwencjonalnych. Problemem podstawowym jaki rozwiązano była wizualizacja i opomiarowanie rozwoju termicznej warstwy przyściennej w przepływach laminarnych oraz procesów mieszania się różnych mediów gazowych. Przebadano typowe układy wymiany ciepła wykorzystywanych w ogrzewnictwie oraz określono sposoby intensyfikacji konwekcyjnej wymiany ciepła przy możliwie niskich nakładach zarówno materiału jak i energii.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
Tytuł projektu: Opracowanie technologii spalania tlenowego dla kotłów pyłowych i fluidalnych zintegrowanych z wychwytem CO2
Termin realizacji projektu: 14.05.2010 – 14.05.2015
Koordynator projektu: dr inż. Tomasz Czakiert
Cel projektu: Osiągnięcie technicznej gotowości do demonstracji w skali przemysłowej koncepcji bloku energetycznego ze spalaniem tlenowym zintegrowanego z układem sekwestracji CO2 (CCS). Rozpatrywane był trzy opcje spalania paliwa: (i) spalanie pyłu węglowego w kotle pyłowym (PC), (ii) spalanie węgla w cyrkulacyjnym złożu fluidalnym, (iii) spalanie ciśnieniowe. Wskazano możliwości przystosowania obecnego systemu energetycznego, tak aby uzyskać system bardziej zrównoważony i oparty na zróżnicowanym zestawie źródeł (m.in.: OZE).
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
Tytuł projektu: Opracowanie technologii dla wysokosprawnych zero-emisyjnych bloków węglowych
Termin realizacji projektu: 05.05.2010 – 30.04.2015
Koordynator projektu: Prof. dr hab. inż. Wojciech Nowak
Cel projektu: Opracowanie dla warunków krajowych strategicznych kierunków rozwoju czystych technologii węglowych do zastosowań w energetyce, w tym: (i) dokumentacja technologiczna układów stanowiących podstawę do budowy krajowych instalacji demonstracyjnych wychwytu oraz bezpiecznego składowania CO2 ze spalin, (ii) metody, technologie i programy zwiększenia efektywności energetycznej i ekologicznej wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w elektrowniach i elektrociepłowniach węglowych oraz podwyższenie ich niezawodności i dyspozycyjności.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
Tytuł projektu: Opracowanie technologii zgazowania węgla dla wysokoefektywnej produkcji paliw i energii
Termin realizacji projektu: 04.05.2010 – 30.04.2015
Koordynator projektu: dr inż. Rafał Rajczyk
Cel projektu: Opracowanie optymalnych konfiguracji oraz wytycznych procesowych i projektowych układów zgazowania węgla stanowiących podstawę do budowy krajowych instalacji demonstracyjnych, a w szczególności: (i) opracowanie i weryfikacja w skali pilotowej procesu ciśnieniowego zgazowania węgla, (ii) opracowanie i sprawdzenie w skali pilotowej procesu podziemnego zgazowania węgla, (iii) optymalizacja i sprawdzenie w skali pilotowej procesów oczyszczania i konwersji gazu w powiązaniu z systemem usuwania CO2.
ECOLABNET Interreg Baltic See Region
Tytuł projektu: Network of Service Providers for Eco-innovations in Manufacturing SMEs
Termin realizacji projektu: 01.2019 - 01.2022
Koordynator projektu: Prof. dr hab. inż. Izabela Majchrzak-Kucęba
Cel projektu: Stworzenie sieci współpracy pomiędzy instytucjami naukowo-badawczymi, organizacjami pośredniczącymi i grupą małych i średnich przedsiębiorstw w zakresie komercjalizacji ekoinnowacyjnych rozwiązań. Utworzona sieć ma oferować swoją specjalistyczną wiedzę, głównie poprzez wykorzystanie potencjału drzemiącego po stronie instytucji naukowo-badawczych, które oprócz swoistego know-how posiadają zazwyczaj stosowną infrastrukturę, która mogłaby służyć małym i średnim przedsiębiorstwom na etapie przygotowywania ekoinnowacyjnych rozwiązań.
7 Program Ramowy KE, Marie Curie Actions
Tytuł projektu: Long-term research activities in the area of advanced CO2 Capture Technologies for Clean Coal Energy Generation
Termin realizacji projektu: 01.01.2014 – 31.12.2017
Kierownik projektu: Prof. dr hab. inż. Izabela Majchrzak-Kucęba
Cel projektu: Wzmocnienie partnerstwa badawczego poprzez wymianę naukowców i działania sieciowe między partnerami. Oprócz tego przedmiotem projektu było osiągnięcie wyników naukowych w konkretnym obszarze, projekt CO2TRIP przyniósł dodatkowe korzyści dla uczestników w zakresie transferu wiedzy i stworzył podstawę do dalszej trwałej współpracy.
Polsko-Norweska Współpraca Badawcza
Tytuł projektu: Innovative Idea for Combustion of Solid Fuels via Chemical Looping Technology
Termin realizacji projektu: 01.05.2014 – 30.04.2017
Kierownik projektu: dr hab. inż. Tomasz Czakiert, Prof. PCz
Cel projektu: Opracowanie nowej technologii spalania węgla i biomasy, przystosowanej do technologii składowania dwutlenku węgla, która wykorzystywać będzie koncept spalania paliwa w chemicznej pętli tlenkowej. Projekt ma na celu stworzenie technologii konkurencyjnej do już istniejących i charakteryzującej się mniejszą szkodliwością dla środowiska.
Polsko-Norweska Współpraca Badawcza
Tytuł projektu: Economically efficient and socially accepted CCS/EOR processes
Termin realizacji projektu: 15.04.2014 – 14.04.2017
Kierownik projektu: Prof. dr hab. inż. Izabela Majchrzak-Kucęba
Cel projektu: Sformułowanie i opracowanie kompleksowych rozwiązań CCS reprezentujących znacznie wyższe korzyści ekonomiczne i odpowiedni poziom akceptacji społecznej. Podstawowa idea opiera się na korzystnej integracji między źródłami emisji CO2 i konsumentami CO2, biorąc pod uwagę faktyczne i potencjalne zapotrzebowanie na strumień CO2, który może zostać wykorzystany do zwiększenia wydobycia ropy naftowej (EOR).
Norweski Mechanizm Finansowy
Tytuł projektu: High - efficiency adsorption technology based on advanced CO2 sorbents for near zero emission from energy and other industrial plants
Termin realizacji projektu: 15.04.2014 – 14.04.2017
Kierownik projektu: Prof. dr hab. inż. Izabela Majchrzak-Kucęba
Cel projektu: Opracowanie taniego adsorbentu CO2 o dużej wydajności oraz wykazanie jego technicznej i ekonomicznej opłacalności w zakresie wychwytywania CO2 po spalaniu z istniejących elektrowni opalanych węglem kamiennym i innych gałęzi przemysłu.
EU-China Environmental Governance Programme (EGP)
Tytuł projektu: Impact-based environmental index and labelling system to support SO2 emission trading in Shanxi province
Termin realizacji projektu: 01.01.2013 – 31.12.2014
Koordynator projektu: dr hab. inż. Izabela Majchrzak-Kucęba, Prof. PCz
Cel projektu: Opracowanie innowacyjnego indeksu środowiskowego i systemu etykietowania emisji SO2 w oparciu o zintegrowaną ocenę wpływu na zdrowie ludzi i lokalne ekosystemy. Ponadto, zaproponowane zostaną rozwiązania techniczne dla wybranych przedsiębiorstw w celu ograniczenia emisji dwutlenku siarki ukierunkowanej na bardziej ekologicznej etykiety oraz ulepszenie instrumentów polityki w zakresie handlu emisjami.
KIC – Innoenergy
Tytuł projektu: Advanced near zero emission Coal fired Power Plant
Termin realizacji projektu: 01.01.2012 – 31.12.2013
Koordynator projektu: dr inż. Rafał Rajczyk
Cel projektu: Osiągnięcie niemal zerowej emisji przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej wydajności elektrowni opalanych węglem kamiennym i brunatnym z zaawansowanymi warunkami parowymi, zintegrowanych koncepcji wykorzystania ciepła odpadowego oraz zintegrowanych technologii redukcji CO2. W projekcie wykorzystane zostały zaawansowane koncepcje technologiczne, takie jak pętla chemiczna CaO, spalanie tlenowo-paliwowe i kondycjonowanie spalin w celu wychwytywania CO2.
Norweski Mechanizm Finansowy
Tytuł projektu: Utilizing waste from coal fired power production to produce solid fly ash based sorbents for CO2 and mercury
Termin realizacji projektu: 01.01.2012 – 31.12.2013
Koordynator projektu: dr hab. inż. Izabela Majchrzak-Kucęba, prof. PCz
Cel projektu: Opracowanie komercyjnej technologii modyfikacji ubocznych produktów ze spalania węgla w elektrowniach i wykorzystania ich do wychwytywania CO2, rtęci oraz innych związków. Efektem realizacji projektu będzie udowodnienie z punktu widzenia ekonomicznego, handlowego oraz ekologicznej opłacalności wykorzystania popiołów lotnych w celu osiągnięcia globalnych celów związanych z wychwytem, magazynowaniem CO2 oraz rtęci.
KIC – Innoenergy
Tytuł projektu: Multi-fuel energy generation for Sustainable and Efficient use of Coal
Termin realizacji projektu: 01.01.2011 – 31.12.2013
Koordynator projektu: dr inż. Rafał Rajczyk
Cel projektu: Zwiększenie bezpieczeństwa dostaw energii poprzez dywersyfikację paliw, wkład w redukcję emisji gazów cieplarnianych dzięki zwiększonemu wykorzystaniu paliw pochodzenia biologicznego. Projekt ma na celu dostarczenie innowacyjnych technologii współspalania paliw o różnym pochodzeniu i jakości energetycznej gotowych do bezpośredniego wdrożenia do energetyki węglowej.
ERA-NET 7 Bioenergy
Tytuł projektu: Advanced Biomass Combustion Modelling for Clean Energy Production
Termin realizacji projektu: 01.11.2009 – 31.10.2012
Koordynator projektu: dr inż. Rafał Rajczyk
Cel projektu: Opracowanie i udoskonalenie metod modelowania spalania biomasy i współspalania jej w kotłach z cyrkulacyjnym złożem fluidalnym (CFB). Poznawczy charakter projektu wynika z zaproponowanych wytycznych w zakresie niezawodnego projektowania i zwiększania skali kotłów typu CFB przy jednoczesnym uwzględnieniu aspektu środowiskowego instalacji.
7 Program Ramowy KE
Tytuł projektu: Development of High Efficiency CFB Technology to Provide Flexible Air/Oxy Operation for Power Plant with CCS
Termin realizacji projektu: 01.09.2009 – 31.08.2012
Koordynator projektu: dr inż. Artur Błaszczuk
Cel projektu: Opracowanie i demonstracja koncepcji elektrowni opartej na technologii fluidalnego spalania połączonej z wychwytywaniem i składowanie dwutlenku węgla (CCS). Elektrownia będzie oparta na technologii nadkrytycznej i spalaniu w atmosferze wzbogaconej tlenem zapewniając przy tym wysoką wydajność, elastyczność operacyjną (paliwową) oraz potencjał do prawie 100% redukcji emisji CO2.
Norweski Mechanizm Finansowy
Tytuł projektu: A novel method of gas and petrochemical pollutants removal using adsorbents based on fly ashes
Termin realizacji projektu: 01.07.2008 – 31.03.2011
Koordynator projektu: dr inż. Izabela Majchrzak-Kucęba
Cel projektu: Zaproponowanie innowacyjnej technologii syntezy zeolitów z popiołów lotnych na skalę przemysłową oraz wypromowanie zeolitów z popiołu w formie nowego produktu - sorbentu o szerokim spektrum możliwości wykorzystania zarówno do redukcji emisji CO2 i Hg jak i do zagospodarowania substancji ropopochodnych będących odpadem produkcyjnym w rafineriach i zakładach przetwórstwa paliw.
Rozwój wysokosprawnej technologii spalania w cyrkulacyjnej warstwie fluidalnej (CFB) umożliwiającej elastyczną zmianę warunków pracy, z powietrza na atmosferę wzbogaconą tlenem, celem dalszego wychwytywania i magazynowania pozyskanego dwutlenku węgla (CCS). FP7-ENERGY- 2008-TREN-1. Projekt w ramach programu ramowego Unii Europejskiej Projekty 7-go Programu 2009-2013
Zaawansowane technologie pozyskiwania energii - zadanie nr 2 pt. „Opracowanie technologii spalania tlenowego dla kotłów pyłowych i fluidalnych zintegrowanych z wychwytem CO2". SP/E/2/66420/1 Projekt finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Strategiczne programy i projekty badań naukowych i prac rozwojowych. 2010-2015
Badania sorpcji/desorpcji CO2 na zeolitach z popiołów lotnych impregnowanych N N523 750640. 2011-2014
Techniki w analizie propagacji medium gazowego w warunkach konwekcyjnej wymiany ciepła. N N523 746540. 2011-2013
Skalowanie zjawisk przepływowych w kotłach w kotłach z cyrkulacyjną warstwą fluidalną. 2011/01/N/ST8/02571. 2011-2013
Analiza porównawcza segregacji materiału warstwy oraz hydrodynamiki warstwy fluidalnej podczas fluidyzacji powietrzem i dwutlenkiem węgla. 2011/03/N/ST8/05523. Projekt naukowy finansowany przez Narodowe Centrum Nauki 2012-2014
Długoterminowe działania badawcze w obszarze zaawansowanych technologii wychwytywania CO2 w celu generowania czystej energii z węgla. 2606/GG PR UE/2012/0. MNiSW. 2012-2013
Rozwój systemu wskaźników oddziaływania na środowisko celem wsparcia systemu handlu emisjami SO2 w prowincji W81/EU- CHINA/2013. 2013-2014
Opracowanie bazy danych zawartości rtęci w krajowych węglach, wytycznych technologicznych jej dalszej redukcji wraz ze zdefiniowaniem benchmarków dla krajowych wskaźników emisji rtęci (BazaHg). PBS2/A2/14/20 Projekt finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Program Badań stosowanych. 2013-2016
Długoterminowe działania badawcze w obszarze zaawansowanych technologii wychwytywania CO2 dla produkcji czystej energii z węgla. W240/7.PR/20 MNiSW 2014-2017
Cenimy sobie zaufanie użytkowników i szanujemy ich prywatność. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Więcej o plikach cookies i o ochronie Twojej prywatności przeczytasz w Informacje o cookies