organic.png

Tytuł projektu: Eliminowanie materiałów problematycznych z rolnictwa ekologicznego w Europie (Pathways to phase-out contentious inputs from organic agriculture in Europe)


Akronim: Organic+ (Organic PLUS)

O projekcie: Politechnika Częstochowska jest partnerem konsorcjum Organic PLUS i realizuje od maja 2018 do kwietnia 2022 projekt pod tytułem Eliminowanie materiałów problematycznych z rolnictwa ekologicznego w Europie (Pathways to phase-out contentious inputs from organic agriculture in Europe), który uzyskał dofinansowanie (4,1 mln €) w ramach Programu EU Horyzont 2020 (umowa grantowa 774340). Projekt jest koordynowany przez Coventry University (UK), a realizują go jednostki (10 uczelni oraz 15 instytucji badawczych i organizacji pozarządowych) z 9 krajów UE i 3 krajów spoza EU.

 

Cel projektu:

Projekt ma na celu ograniczenie i w rezultacie wyeliminowanie z certyfikowanego rolnictwa ekologicznego materiałów, które stanowią obciążenie dla środowiska naturalnego i zastępowanie ich takimi, które pochodzą z odnawialnych zasobów biologicznych. To podejście jest zgodne z zasadami rolnictwa ekologicznego (IFOAM organic principle of ecology) i bio-gospodarki (EU Bio-economy agenda) i ma na celu zapewnienie wysokiej jakości produktów ekologicznych i ograniczenia wpływu rolnictwa ekologicznego (także i konwencjonalnego) na środowisko naturalne.

Zakres projektu obejmuje: (1) identyfikację i waloryzację problematycznych materiałów obecnie stosowanych w rolnictwie europejskim, (2) opracowanie rozwiązań dla ograniczenia wykorzystania materiałów problematycznych w rolnictwie, (3) przeprowadzenie oceny tych rozwiązań w aspekcie środowiskowym, społecznym i ekonomicznym, (4) rozpowszechnienie i transfer wiedzy i wyników projektu.

Projekt Organic PLUS obejmuje 3 obszary tematyczne: PLANT (dotyczący upraw roślin; w szczególności poszukiwaniem alternatyw w ochronie roślin dla miedzi i olei mineralnych), LIVESTOCK (dotyczący hodowli zwierząt gospodarskich; w szczególności poszukiwaniem alternatyw dla syntetycznych witamin, antybiotyków i ściółek hodowlanych dla zwierząt) oraz SOIL (dotyczący ochrony gleby, w szczególności poszukiwania alternatyw dla torfu, nawozów pochodzenia zwierzęcego oraz mat rolniczych z tworzyw sztucznych). Wyniki projektu będą rozpowszechniane w formie recenzowanych publikacji w czasopismach naukowych oraz artykułów w czasopismach branżowych, a także poprzez media społecznościowe, spotkania z rolnikami i konferencje naukowe.

Zespół badawczy z Politechniki Częstochowskiej realizuje przede wszystkim nowatorskie prace badawcze mające na celu opracowanie biodegradowalnych materiałów wytworzonych z surowców odnawialnych (np. folie do ściółkowania i inne akcesoria stosowane w uprawach roślin) aby ograniczyć wykorzystanie konwencjonalnych materiałów z tworzyw sztucznych, a także badania związane z otrzymywaniem kompostów i innych mediów wzrostowych do upraw wegańskich.

Praca badawcze realizowane są na Wydziale Infrastruktury i Środowiska oraz Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej.

 

Koordynator Projektu: Uniwersytet w Coventry, UK

 

Partnerzy Konsorcjum: Coventry University, University of Thessaly, Institut National de la Recherche Agronomique INRA, Universty of Padova, University of Hohenheim, Aarhus University, Częstochowa University of Technology, Landbrug & Fodevarer F.m.b.A. (SEGES), Food and Agricultural Research Institute IRTA, IFAPA Almeria, Ministry of Food Agriculture and Livestock, Association of Ecological Agriculture, Norwegian Centre for Organic Agriculture, Swiss Federal Institute for Forest, Snow and Landscape Research, Swedish University of Agricultural Science SLU, University or Parma, VetAgro-Sup (ABioDoc), Leibniz Institute for Agricultural Engineering and Bioeconomy, Royal Horticultural Society, Soil Association, UK, Forschungsring, Escola Agrària de Manresa, Oslo and Akershus University College of Applied Sciences, University of Catania, Organic Research Centre, UK.

Kontakt: dr hab. inż. Krystyna Malińska (Kierownik zespołu), kmalinska@is.pcz.pl, 695 659 327

 

Zapraszamy do współpracy i śledzenia informacji o wynikach projektu na stronie internetowej https://organic-plus.net/.


Tytuł projektu: W kierunku bardziej efektywnego wykorzystania węgla i substancji odżywczych w rolnictwie (Transition towards a more carbon and nutrient efficient agriculture in Europe).

Akronim: Nutri2Cycle (Nutri2Cycle – Nurturing the Circular Economy)

logo-nutri2cycle.png

O projekcie: Politechnika Częstochowska jest partnerem konsorcjum Nutri2Cycle – Nurturing the Circular Economy i realizuje od października 2018 do września 2022 projekt pod tytułem W kierunku bardziej efektywnego wykorzystania węgla i substancji odżywczych w rolnictwie (Transition towards a more carbon and nutrient efficient agriculture in Europe), który uzyskał dofinansowanie (7 mln €) w ramach Programu EU Horyzont 2020 (umowa grantowa 773682). Projekt jest koordynowany przez Ghent University (Belgia), a realizuje go konsorcjum składające się z 19 jednostek (uczelni, instytutów badawczych, przedsiębiorstw) z 12 krajów UE.


Cel projektu: 

Głównym celem projektu jest wspieranie gospodarki o obiegu zamkniętym poprzez zamykanie obiegów substancji odżywczych w rolnictwie. Rolnictwo w Europie nadal przyczynia się do powstawania gazów cieplarnianych oraz nieefektywnego odzysku pierwiastka węgla (C) i ponownego wykorzystania pierwiastków niezbędnych dla prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin – azotu (N) i fosforu (P). W ramach projektu partnerzy konsorcjum wspólnie prowadzą badania nad oceną obiegu pierwiastków azotu (N), fosforu (P) i węgla (C) w rolnictwie poprzez analizę metod i technik stosowanych w gospodarstwach rolnych w Europie oraz nad identyfikacją problemów związanych z wpływem rolnictwa na środowisko naturalne. Oczekuje się, że uzyskane wyniki pozwolą na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w rolnictwie, ograniczą również degradację gleb i przyczynią się do wzmocnienia niezależności Unii Europejskiej w zakresie energetycznym i dostępności substancji organicznej w rolnictwie.

Zespół badawczy z Politechniki Częstochowskiej realizuje prace związane z zagospodarowaniem pomiotu kurzego z wykorzystaniem takich metod jak kompostowanie, fermentacja metanowa i piroliza. Praca badawcze realizowane są na Wydziale Infrastruktury i Środowiska Politechniki Częstochowskiej.

Koordynator Projektu: Uniwersytet w Gent, Belgia

Partnerzy Konsorcjum: Chambre Departementale d’Agriculture de la Charante-Maritime, Consorzio Italbiotec, European Biogas Association, Fundacion Cartif, Inagro, Institut de Recerca i Tecnologia, Agroalimentaries, Instituto Superior de Agronomia, Ips Konzalting, Johann Heinrich Von Thuenen-Institut, Kobenhavns Universitet, Politechnika Czestochowska, Soltub, Stichting Wageningen Research, Teagasc, Terra Humana, United Experts, Universita Degli Studi di Milano, Universiteit Gent, Zuidelijke Land

Kontakt: dr hab. inż. Krystyna Malińska (Kierownik zespołu)

Zapraszamy do współpracy i śledzenia informacji o wynikach projektu na stronie internetowej www.nutri2cycle.eu.



innoco_2_sorbent_-_ffh-co_2_87174_cm.png

partnerzy_projektu_ok.jpg

Głównym celem projektu InnoCO2Sorbent jest opracowanie metody redukcji emisji CO2 ze spalania paliw z wykorzystaniem innowacyjnego sorbentu - nanocząsteczkowego ferrytowego hydrozolu (FFH) oraz zagospodarowanie odpadów resztkowych po usunięciu CO2.

Innowacyjny sorbent, oprócz reakcji z ditlenkiem węgla, posiada również właściwości koagulacyjne i katalityczne. Może być również przydatny do usuwania wielu innych substancji podczas procesów spalania. Rynek wymaga skutecznych metod wychwytywania CO2 z obiektów przemysłowych, elektrowni, elektrociepłowni, koksowni, zakładów utylizacji odpadów.

W pierwszym etapie przeprowadzane są testy w skali półtechnicznej poprzez dozowanie FFH w postaci aerozolu do skrubera podczas spalania różnego rodzaju paliw. Ocenia się stopień skuteczności wiązania CO2 przez sorbent w zależności od rodzaju paliwa i warunków procesu spalania. Podano strategie zagospodarowania odpadów poprocesowych zebranych z instalacji zgodnie z założeniami gospodarki cyrkularnej. W szczególności uwzględniając koncepcję 6R opartą na zasadach: refuse, reduce, reuse, repair, recycle i rethink.

Rezultaty projektu są odpowiedzią na społeczne, środowiskowe i gospodarcze zapotrzebowanie na innowacyjne rozwiązania technologiczne, które wpisują się zarówno w program działań "Przekształcamy nasz świat: Agenda 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju", jak i w Europejską Strategię Wdrażania Grean Deal. W szczególności projekt wpisuje się w 5 z 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju - SDGs, takich jak: Cel 7. Czysta i dostępna energia, Cel 8. Wzrost gospodarczy i godna praca, Cel 9. Innowacje, przemysł, infrastruktura , Cel 13. Działania na rzecz klimatu oraz Cel 17. Partnerstwo dla celów. Projekt jest również zgodny z priorytetem Europejskiego Zielonego Ładu dotyczącym wdrażania najnowszych ekologicznie innowacyjnych technologii mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza.

Pod względem gospodarczym rezultaty projektu mogą przyciągnąć wiele branż. , takich jak elektrownie, elektrociepłownie, koksownie, zakłady przetwarzania odpadów. Opracowana technologia wypełni lukę na rynku proponując tani i skuteczny sorbent do oczyszczania spalin. W zakresie zrównoważonego rozwoju środowiskowego i społecznego projekt wpisuje się bezpośrednio w działania mające na celu przeciwdziałanie zmianom klimatu i ich skutkom. Dzięki planowanemu wdrożeniu proponowanego rozwiązania poprawi się jakość powietrza, co wpłynie na poprawę jakości życia i zdrowia społeczeństwa, a zagospodarowanie powstających odpadów pozwoli na ograniczenie ich składowania.

 


sciulka.png

Biodegradowalna i kompostowalna folia CUT3 – alternatywa dla folii do ściółkowania z tworzyw sztucznych nieulegających biodegradacji

Inkubator Innowacyjności 4.0: Umowa o dofinansowaniu nr MNISW/2020/323/DIR

Nr pracy: WPP4/4.0/2/2022

Okres realizacji: 06.06.2022-31.01.2023

Tytuł pracy przedwdrożeniowej:

Podwyższenie poziomu gotowości technologicznej do wprowadzenia na rynek biodegradowalnych folii do ściółkowania w uprawach roślin poprzez analizę aktualnych potrzeb, wymagań i barier związanych z wprowadzeniem tego typu produktów na rynek oraz analizę prawnych i technologicznych uwarunkowań zagospodarowania zużytych folii biodegradowalnych za pomocą kompostowania.

Kierownik projektu:

dr hab. inż. Krystyna Malińska, prof. PCz - Wydział Infrastruktury i Środowiska


Członkowie zespołu:

dr hab. inż. Przemysław Postawa, prof. PCz - Wydział Inżynierii Mechanicznej i Informatyki
dr inż. Tomasz Stachowiak - Wydział Inżynierii Mechanicznej i Informatyki
dr inż. Danuta Dróżdż - Wydział Infrastruktury i Środowiska

Copyright © Politechnika Częstochowska. Wszystkie prawa zastrzeżone.

uczelnia_dostepna.svgPolitechnika Częstochowska uczelnią dostępną.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Logo Fundusze EuropejskieFlaga PolskiLogo Narodowego Centrum Badań i RozwojuFlage Unii Europejskiej

Cenimy sobie zaufanie użytkowników i szanujemy ich prywatność. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.  W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Więcej o plikach cookies i o ochronie Twojej prywatności przeczytasz w Informacje o cookies

Zapisano