EkoStrefa już otwarta
Za nami uroczyste otwarcie EkoStrefy na terenie Wydziału Infrastruktury i Środowiska Politechniki Częstochowskiej, zlokalizowanej przy ul. Brzeźnickiej 60A.
W wydarzeniu udział wzięli:
- Łukasz Kot - Zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy,
- Beata Stala - Stala Group,
- Emilia Kulik - Centrum Usług Komunalnych w Częstochowie,
- Anna Lubaszka - Jary z VIVE Group,
- dr hab. inż. Jurand Bień, prof. PCz - Dziekan Wydziału Infrastruktyury i Środowiska,
- dr hab. inż. Anna Grosser, prof. PCz - pomysłodawczyni i twórczyni EkoStrefy,
- członkowie Koło Naukowe EkoPraktyczni.
W uroczystości uczestniczyli również pracownicy oraz studenci Wydziału Infrastruktury i Środowiska, którzy swoją obecnością podkreślili znaczenie inicjatyw promujących zrównoważony rozwój i odpowiedzialność środowiskową.
Hasło przewodnie przedsięwzięcia „Recykling odzieży w praktyce = ekologia w miejskiej przestrzeni” – doskonale oddaje ideę EkoStrefy, która pokazuje, jak dzięki współpracy nauki, samorządu i biznesu można tworzyć rozwiązania przyjazne środowisku.
EkoStrefa powstała dzięki współpracy wielu zaangażowanych partnerów. Szczególne podziękowania kierujemy również do Cemex Cementownia Rudniki, która miała swój ważny udział w powstaniu tej przestrzeni i wsparła realizację inicjatywy służącej promocji ekologii, recyklingu oraz idei gospodarki o obiegu zamkniętym.
To wyjątkowa przestrzeń, której wyposażenie obejmuje m.in. ekologiczne ławki wykonane z innowacyjnego kompozytu tekstylnego VIVE Texcellence®. Materiał ten powstaje w procesie recyklingu tekstyliów oraz opakowań foliowych, a jego skład stanowią w 60% włókna pochodzące ze zużytych ubrań i innych tkanin.
EKO-ŁAWKI są nie tylko przykładem praktycznego wykorzystania odpadów w idei gospodarki o obiegu zamkniętym, ale również wyróżniają się wysoką trwałością. Są odporne na zmienne warunki atmosferyczne, nie chłoną wilgoci, nie wymagają konserwacji, a wykorzystane do ich produkcji kompozytowe deski mogą zostać ponownie poddane recyklingowi. To doskonały przykład, jak nowoczesne technologie mogą wspierać ochronę środowiska i nadawać nowe życie materiałom, które w innym przypadku stałyby się odpadem.
W realizację przedsięwzięcia aktywnie zaangażowali się także studenci Koła Naukowego EkoPraktyczni, którzy przygotowali dodatkowe elementy małej architektury z wykorzystaniem materiałów przeznaczonych do ponownego użycia. Mamy nadzieję, że EkoStrefa stanie się miejscem spotkań, odpoczynku i inspiracji do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska, recyklingu oraz wdrażania idei GOZ w codziennym życiu. Bo „Zero odpadów = 100% recyklingu” to nie tylko hasło, ale kierunek działań, który warto wspólnie rozwijać.



