Godzina dla Ziemi
Szanowni Państwo,
Pragniemy zaprosić całą społeczność akademicką, do udziału w promującej ideę ochrony środowiska akcji Godzina dla Ziemi WWF, która odbędzie się w sobotę 26 marca o godz. 20:30.
Godzina dla Ziemi WWF to akcja, która obchodzona jest na całym świecie w każdą ostatnią sobotę marca. Kojarzona jest głównie z tym, że w symbolicznym geście troski o przyszłość naszej planety, na jedną godzinę ludzie gaszą światła w swoich domach, a instytucje wygaszają oświetlenie w budynkach użyteczności publicznej. Co roku bierze w niej udział nawet kilkadziesiąt milionów ludzi i kilkaset miast na całym świecie. W Polsce w poprzednich edycjach zaangażowało się blisko sto miast, wygaszając oświetlenie publicznych obiektów.
Tegoroczna edycja Godziny dla Ziemi WWF jest poświęcona walce ze zmianą klimatu. Skutki zmiany klimatu to największe zagrożenie z jakim obecnie mierzy się ludzkość. Ekstremalne zjawiska pogodowe zdarzają się częściej i są coraz bardziej destrukcyjne. W Polsce to pojawiająca się co roku susza rolnicza, huraganowe wiatry, deszcze nawalne i fale upałów. Co roku w wyniku ekstremalnych zjawisk pogodowych tracimy przynajmniej 9 miliardów złotych i z roku na rok straty finansowe są coraz wyższe. W innych częściach świata to ekstremalne susze, huragany, powodzie błyskawiczne czy podtopienia, będące efektem podnoszenia się poziomu mórz i oceanów. Każdy z nas może podjąć działania na rzecz klimatu. Potrzebne są jednak natychmiastowe, zdecydowane kroki. Zróbmy je razem!
O godz. 20.30 w sobotę 26 marca w całej Polsce zgasną światła w geście solidarności z ideą ochrony naszego wspólnego domu. Zapraszamy do dołączenia do dziesiątek polskich miast i wyłączenia świateł budynków uczelni na symboliczną godzinę. Wierzymy, że tegoroczna idea przyświecająca Godzinie dla Ziemi WWF znajdzie u Państwa uznanie. Wspólnie możemy chronić to, co mamy najcenniejszego – naszą Planetę, która jest naszym wspólnym domem.