Projekt Hydrostrateg z udziałem naszych pracowników.
„System magazynowania i oczyszczania wody opadowej na farmach fotowoltaicznych” jest realizowany w ramach Rządowego Programu Strategicznego Hydrostrateg „Innowacje dla gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej”, konkurs "Hydrostrateg II".
Miło nam poinformować, że pracownicy naszego Wydziału: dr hab. inż. Beata Jabłońska, prof. PCz, dr hab. inż. Ewa Stańczyk-Mazanek, prof. PCz oraz mgr Lucyna Gądek biorą udział w realizacji projektu mającego na celu zwiększenie retencji wody na farmach fotowoltaicznych oraz zbadanie wpływu zabrudzeń powierzchni paneli na efektywność konwersji energii na farmach PV.
Rezultatem projektu będzie kompletny i gotowy do komercjalizacji produkt - system zbierania i filtrowania wody deszczowej, który dzięki swojej skalowalności i modułowej budowie będzie przystępnym i zdolnym do indywidualizacji zestawem urządzeń wspierających zarządzanie, monitoring i utrzymanie działającej elektrowni PV, stając się tym samym istotnym usprawnieniem procesu zarówno istniejących, jak i nowobudowanych instalacji fotowoltaicznych generujących energię odnawialną. System zwiększy retencję i poprawi jakość wody dostępnej na farmach PV. Prace w projekcie pozwolą również na wdrożenie nowych metod badania, obserwacji i oceny stanu zanieczyszczenia wody opadowej w zależności od lokalizacji, a także na opracowania narzędzi (aplikacji) do optymalizacji procesów mycia i konserwacji na farmach PV.
Projekt odpowiada na rosnące potrzeby polskiego rynku OZE, związane z koniecznością optymalizacji i zrównoważonego generowania oraz wykorzystywania coraz większych ilości i mocy elektrowni fotowoltaicznych, a także na potrzebę racjonalnego wykorzystania zasobów wody. Dużym problemem dla położonych zwykle na terenach niezurbanizowanych instalacji generujących energię elektryczną jest brak przyłącza wody - niezbędnej do utrzymania w czystości paneli PV, a także do odpowiedniego nawadniania roślinności - pozwalającej na obniżenie temperatury na farmie. Projekt ma także odpowiedzieć w jasny i mierzalny sposób na pytania o wpływ zanieczyszczeń na ilość generowanej energii, a także jakie i o jakiej charakterystyce zabrudzenia występują w różnych lokalizacjach.