Rekrutacja 2025/26 – pierwsze podsumowanie na Wydziale Infrastruktury i Środowiska Politechniki Częstochowskiej

15.07.2025 Informacje Kandydat

Rekrutacja 2025/26 na WIiŚ - pierwsza tura za nami.

Pierwsza tura kwalifikacji w ramach Internetowego Systemu Rekrutacji Kandydatów właśnie dobiegła końca. Czy jesteśmy z niej zadowoleni? W obecnej sytuacji demograficznej oraz biorąc pod uwagę fakt, że Częstochowa nie jest metropolią na miarę Warszawy, Krakowa czy Gdańska – zdecydowanie tak.

Bo 290 zarejestrowanych kandydatów,  mniej więcej po połowie na studia stacjonarne i niestacjonarne, to wynik wyraźnie lepszy niż w ostatnich latach.

Owszem zgłoszenia to jedno, drugie to złożone dokumenty, czyli tzw. teczki. Na nie czekamy do 21 lipca. I liczymy, także że będzie dobrze. Także kolejne tury rekrutacji powinny być dobre. Szczególnie liczymy jeszcze na wzrost zainteresowania kierunkiem Biotechnologia – tradycyjnie wybieranym przez osoby, które najpierw próbują swoich sił na medycynie (i którym oczywiście życzymy jak najlepiej). Jeżeli jednak się nie uda to zapraszamy do nas. Biotechnologia na Wydziale Infrastruktury i Środowiska to praca w laboratorium, gdzie pracujesz ze współczesną aparaturą, uczysz się metod stosowanych w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym i ochronie środowiska. Prowadzący zajęcia to aktywni badacze i praktycy.  Zamiast „suchej” tablicowej teorii nasze zajęcia to rozwiązywanie realnych problemów

Wracając do obecnie zakończonej pierwszej tury kwalifikacji na studia cieszymy się, że nastąpił wzrost zainteresowania. W ostatnim roku wiele zmieniliśmy w aspekcie komunikacji. Zaznaczamy silnie naszą obecność w internecie i mediach społecznościowych.  Codziennie publikujemy aktualności, filmy z laboratoriów i relacje z wydarzeń. Dzięki temu każdy może zajrzeć za kulisy Wydziału, zanim przekroczy jego próg. Uruchomiliśmy 24/7 wirtualnego asystenta - czatbota o imieniu InfrOŚ, który odpowiada na pytania o rekrutację, programy studiów czy stypendia. Statystyki pokazują, że chętnie z niego użytkownicy korzystają. To szybka, wygodna droga do informacji i praktycznie przyszłość tego typu rozwiązań. Poza tym – stawiamy na technologie, które są obecne w przemyśle. Od oprogramowania do modelowania procesów środowiskowych, przez wirtualne laboratoria, po najnowszą aparaturę badawczą – to jest nasz cel w dydaktyce. Wszystko po to by absolwent był jak najlepiej praktycznie przygotowany do rynku pracy.

Skąd mamy kandydatów na studentów w obecnej turze rekrutacji? Jak się okazuje przede wszystkim z miasta Częstochowy oraz terenów okolicznych (na grafice przyjęto jako Częstochowa), dalej powiatów takie jak: bełchatowski, kłobucki, zawierciański, myszkowski, radomszczański oraz miast na prawach powiatu jak Łódź, Piotrków Trybunalski, Dąbrowa Górnicza. Pojedyncze przypadki są z wielu miejsc w Polsce, nawet z województwa zachodniopomorskiego z powiatu sławieńskiego.

liczba-kandydatow-w-i-turze-rekrutacji.png

Copyright © Politechnika Częstochowska. Wszystkie prawa zastrzeżone.

uczelnia_dostepna.svgPolitechnika Częstochowska uczelnią dostępną.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Logo Fundusze EuropejskieFlaga PolskiLogo Narodowego Centrum Badań i RozwojuFlage Unii Europejskiej